English   |     |  ورود به سايت
اختصاص رتبه دوم طرح های کشاورزی و دامپزشکی به پژوهشکده علوم و صنایع غذایی

در مراسم اختتامیه گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری خراسان رضوی رتبه دوم طرح های کشاورزی و دامپزشکی به پژوهشکده علوم و صنایع غذایی اختصاص یافت.
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده علوم و صنایع غذایی، طرح بهینه سازی و پایدار سازی سبوس برنج در اختتامیه هفته پژوهش و فناوری خراسان رضوی به عنوان طرح پژوهشی برتر معرفی شد.
دکتر علی رافع مجری این طرح پژوهشی گفت: سبوس برنج محصول جانبی فرآیند آسیاب برنج است که به دلیل داشتن فیبر و پروتئین بالا و ویتامین های گروه B توجه زیادی را به خود معطوف کرده است. 
عضو هیات علمی گروه فرآوری پژوهشکده علوم و صنایع ضمن بیان اینکه این طرح با همکاری دکتر علیرضا صادقیان صورت گرفته ادامه داد: متاسفانه نگهداری از سبوس برنج خام به دلیل تند شدگی آنزیمی و آبی انکان پذیر نیست به این دلیل تحقیقات زیادی در خصوص افزایش پایداری آن انجام گرفته است.
رافع افزود: فرآیند تحت فشار بالا به عنوان یکی از مقرون به صرفه ترین تکنولوژی ها در حوزه مواد غذایی توانسته به خوبی این مشکل را با محبوس کردن روغن در داخل پروتئین رفع کند.
وی گفت: بهینه سازی و پایدار سازی سبوس برنج، علاوه بر حفظ مواد مغذی زمینه کاربرد آن را در فرمولاسیون های مختلف غذایی و بکارگیری از فرآورده های جانبی مانند پروتئین سبوس برنج، فیبر، ویتامین های B1 ,B6 ,B9 ,B12 را مهیا می سازد که قابلیت کاربرد در غذا داروهای مختلف را دارد.