ورود به بخش استارت آپ ها rocket
  1. در موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی؛ خشک کن حرارتی با قابلیت حفظ بیشتر ارزش غذایی و مصرف انرژی کمتر ساخته می شود


محققان موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی با شناخت خلاء های موجود در زمینه دستگاه های خشک کن حرارتی در صنایع غذایی، اقدام به ساخت خشک کن های حرارتی با قابلیت حفظ بیشتر ارزش غذایی و مصرف کمتر انرژی نمودند.
به گزارش روابط عمومی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی، «دکتر محسن حیدری» عضو هیأت علمی گروه طراحی ماشین آلات صنایع غذایی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی با اعلام این خبر گفت: فرآیند خشک‌شدن یک فرایند بسیار پیچیده و بین رشته‌ای است که در آن رطوبت محصول با تبخیر شدن کاهش می‌یابد. 
وی در ادامه افزود: در طول خشک شدن به موازات فرایند تبخیر، فرایندهای دیگری نیز رخ می‌دهند که می‌تواند باعث کاهش ارزش غذایی، تغییر رنگ، تخریب ساختار سلولی و ترک برداشتن محصول شود.
وی با بیان اینکه بیشتر شرکت‌های فعال در زمینه ساخت خشک‌کن‌های صنعتی در ایران تنها به واکنش تبخیر رطوبت توجه می‌کنند و سایر واکنش‌ها مورد غفلت قرار می‌گیرد، گفت: این موضوع باعث تولید محصولات بی‌کیفیت و کاهش کارایی خشک‌کن‌ها گردیده است. 
حیدری افزود: افزایش عمر ماندگاری محصول، حفظ بیشتر ارزش غذایی، کاهش زمان خشک‌شدن، کاهش مصرف انرژی و کاهش قیمت خشک‌کن‌ها از مهم‌ترین مطالبات صنعت غذا در فرایند خشک‌کردن می‌باشد. از این رو گروه طراحی ماشین آلات صنایع غذایی به صورت تخصصی طراحی و ساخت خشک‌کن ها را با در نظر گرفتن این مطالبات در قالب طرح‌های پژوهشی کاربردی مورد مطالعه و بررسی قرار داده است.
وی با اشاره به بین رشته‌ای بودن فرآنید خشک‌شدن، گفت طراحی خشک‌کن نیازمند بهره‌گیری از تخصص‌های مختلف از جمله مکانیک، برق، شیمی و صنایغ غذایی می‌باشد. در طراحی خشک‌کن‌ها، علاوه بر تیم تخصصی، داشتن تجهیزات آزمایشگاهی به‌روز و دقیق به منظور ارزیابی کیفیت محصولات خشک شده  نیز ضروری می‌باشد. که این امر در موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی محقق گردیده است. 
عضو هیأت علمی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی بیان کرد: سالیانه به طور متوسط حدود 35 درصد محصولات کشاورزی تبدیل به ضایعات می شود. صنایع تبدیلی با جلوگیری از ضایع شدن محصولات کشاورزی می‌تواند حجم ضایعات کشاورزی در سال را به حدود 10 درصد کاهش دهد.  
وی ادامه داد: خشک کردن یکی از آسان ترین صنایع تبدیلی است که می‌تواند در کاهش ضایعات کشاورزی تاثیر چشمگیری داشته باشد. این صنعت در بسیاری از زمینه‌ها همانند تولید میوه خشک در مقیاس خانگی قابلیت پیاده سازی دارد، از این رو می تواند به سرعت در بین کشاورزان گسترش یابد. 
وی با اشاره به هدر رفت حدود 30 درصد از زرشک تولیدی در خراسان جنوبی در طول سال گفت: این حجم از ضایعات سالانه زرشک در کشور به دلیل استفاده از روش‌های سنتی خشک کردن است. 
حیدری افزود: روش‌های سنتی خشک‌کردن نه تنها باعث ضایع شدن حجم قابل توجهی از زرشک در هر سال می‌شود بلکه افت کیفیت شدید زرشک‌ در فرآیند خشک شدن یکی از موانع اصلی در مسیر صادرات این محصول ارزشمند به شمار می‌رود.
وی با بیان اینکه روش های متنوعی برای خشک کردن مورد استفاده قرار گرفته است اما به دلیل نداشتن کارایی مطلوب مورد استقبال کشاورزان و فعالان صنعت زرشک قرار نگرفته است، گفت: طراحی خشک‌کن های اختصاصی برای محصول استراتژیک زرشک یکی از طرح های جاری در موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی می باشد که باعث کاهش ضایعات و بهبود کیفیت آن می شود.
شایان ذکر است: گروه پژوهشی طراحی ماشین آلات صنایع غذایی این موسسه آماده همکاری با کلیه شرکت‌های فعال در این حوزه در زمینه مشاوره، طراحی و ساخت انواع خشک‌کن می ‌باشد.

تگ ها: