ورود به بخش استارت آپ ها rocket
  1. بهره برداری از دستگاه پاستوریزاتور سرد در مقیاس آزمایشگاهی

«دستگاه پاستوریزاتور غیر حرارتی با فرآیند فشار بالا  (bar 6000)» با کاربرد وسیع در صنایع غذایی و دارویی، توسط محققان موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی در مقیاس آزمایشگاهی ساخته و مورد بهره برداری قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی، «دکتر سید مهدی میرزابابایی» مجری این طرح پژوهشی در خصوص مزایای استفاده از روش پاستوریزاسیون سرد گفت: حفظ ارزش تغذیه ای، بافت، طعم،  رنگ و بو و کاهش مصرف انرژی از جمله مهمترین مزایای استفاده از این روش به شمار می رود.

وی تصریح کرد: از آنجا که استفاده از فرآيند هاي حرارتي برای پاستوریزه نمودن مواد غذایی باعث وارد شدن آسیب جدی به ماده غذایی می شود لذا در حال حاضر ضرورت استفاده از روش های جدید و غیر مخرب برای حفظ کیفیت مواد غذایی و رقابت پذیر نمودن محصولات در صنعت غذا بخوبی احساس می شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر برای جلوگیری از مشکلات ناشی از فرآیندهای حرارتی از فرآیندهای غیر حرارتی فشار بالا (HPP) استفاده می‌شود افزود: با استفاده از فرآیندهای فشار بالا ضمن انجام عمل پاستوریزاسیون در دمای محیط، ويتامين ها، طعم، رنگ، بافت و تازگی ماده غذایی حفظ شده و ماندگاری آن به طور چشمگیری افزایش می یابد.

 عضو هیأت علمی گروه ماشین آلات مواد غذایی ادامه داد: فرآيند فرآوری مواد غذایی با استفاده از این روش در مدت زمان بسيار كوتاهي انجام می شود و در نتیجه نیازی به فرآیندهای حرارت دهی با زمان طولانی برای پاستوریزه نمودن ندارد. از این منظر این فناوری جزء فناوری های نوین و دوستدار محیط زیست بوده و در حال حاضر در صنعت غذا با شتاب زیادی رو به گسترش می باشد.

میرزابابایی با بیان اینکه دستیابی به دانش طراحی و ساخت دستگاه در مقیاس آزمایشگاهی این امکان را فراهم آورده تا بتوان نمونه های مشابه و مطابق نیاز سفارش دهندگان ساخته شود گفت: این دستگاه قابلیت طراحی، ساخت و اجرا در حجم های مختلف را دارد.  

تگ ها: